K čemu jsou užitečné skořápky piniových oříšků?
"Sibiřská semínka", "elixír mládí" - to vše se týká piniových oříšků, známých od pradávna nejen pro svou zvláštní chuť, ale také pro své léčivé vlastnosti. Pro lidský organismus jsou užitečná jak jádra, bohatá na vitaminy, tak i skořápka ořechu. Látky obsažené v jejich složení, které jsou základem tinktur a balzámů, pomáhají v boji proti různým nemocem a jsou dobrou metodou prevence mnoha neduhů.
Z čeho se skládá slupka piniových oříšků?
Chemické složení slupky, stejně jako mnoha dalších částí borovice sibiřské, obsahuje poměrně velké procento biologicky aktivních látek. Z tohoto důvodu se již několik století v lidovém léčitelství běžně používají nejen samotné ořechy, ale i jejich slupky, stejně jako borová kůra, silice, jehličí a dřevo. Zvláště ceněný je cedrový olej získaný z ořechů, který nemá syntetické analogy.
Slupka zpravidla tvoří až šedesát procent hmoty ořechu. Na rozdíl od jader obsahuje mnohem méně bílkovin a tuku, zato má asi 70 % vlákniny, je bohatá na vitamin C a vápník, bohatá na třísloviny a kyselinu glutamovou. Je v něm mnoho dalších důležitých makro- a mikroprvků, které opakují složení ořechů.
Jak působí skořápka ořechů na lidský organismus?
Sibiřané používají ořechové slupky již po mnoho staletí k výrobě léčivých lektvarů. V závislosti na recepturách je možné léčit různé nemoci:
poruchy trávicí soustavy - třísloviny obsažené ve složení se vyznačují stahujícím účinkem, látky v cedrových slupkách mají také protizánětlivé a antimikrobiální účinky, pomáhají odstraňovat žluč z těla;
dermatologické problémy - na základě slupek lze připravit přírodní peelingy na pleť, stejně jako nejrůznější masky, obklady atd. Třísloviny pomáhají při hojení ran;
onemocnění kostí a kloubů - odvary přispívají k normalizaci metabolismu vody a solí a nasycují organismus vápníkem. Užitečnou se stává i potírání tinktury na lihu, stejně jako koupele s odvarem ze skořápky;
nemoci spojené s lymfatickým a kardiovaskulárním systémem - zde hodně pomáhá vitamin C, který se podílí na zpevnění stěn cév a obnovuje srážlivé procesy. Kromě toho působí jako antioxidant;
nachlazení a onemocnění dýchacích cest - proti kašli a rýmě do značné míry pomohou nálevy z cedrových skořápek. Tento dlouholetý a osvědčený prostředek je nepostradatelný i pro prevenci sezónních akutních infekcí dýchacích cest;
onemocnění ženského pohlaví - odvar se dává pít ženám k usnadnění porodu, zmírnění příznaků menopauzy.
Obecně je užívání různých forem cedrových slupek prostředkem pro udržení imunity, tonizaci organismu a pro jeho očistu od toxinů a škodlivin.
Způsoby použití cedrových slupek
Jak bylo uvedeno výše, slupky můžete používat k léčebným a preventivním účelům. Je důležité si uvědomit, že tepelným zpracováním surovina neztrácí své užitečné vlastnosti.
Hlavními typy lidových léčivých přípravků založených na slupkách z ořechů cedrových borovic jsou:
alkoholové tinktury - používají se jak ke konzumaci uvnitř, tak k potírání, omývání, obkladům, pleťovým vodám;
vodní nálevy;
odvary;
Recepty na přípravu se liší podle oblasti použití. Pro preventivní účely si můžete připravit obyčejný vodní nálev. K tomu se rozemleté skořápky zalijí vroucí vodou a uchovávají se na tmavém místě jeden a půl až několik hodin. Scezený nálev pijte pravidelně před jídlem. Pro zlepšení imunity doporučujeme vyzkoušet také cedrové nápoje.
S opatrností by měli cedrové slupky užívat lidé trpící poruchami srážlivosti krve. V každém případě je lepší se před zahájením léčby lidovými prostředky poradit s odborníkem.