Jak užitečný je piniový oříšek

Lesy tajgy jsou odedávna známé jako dodavatelé těch nejužitečnějších produktů. Rostou zde zejména sibiřské cedrové borovice. Tento strom je skutečnou pokladnicí cenných látek. Jádra a skořápky borovicových ořechů se již po mnoho staletí používají v lidovém léčitelství, využívají se v kosmetice a samotná semena jsou hojně žádaná v kuchyni. Vyrábí se z nich olej a mouka, přidávají se do omáček a dezertů, melou se na pastu a dokonce se z nich připravují neobvyklé nápoje.



Trocha historie
Dnes je těžké říci, kde se rostlina známá pod latinským názvem Pinus sibirica poprvé objevila. Dokonce i v Bibli jsou zmínky o jistém stromu zvaném cedr, ale popisem připomínajícím borovici. O pozitivním vlivu "borovicových" ořechů na mužské zdraví psal ve svých dílech Avicenna. V Rusku za Ivana Hrozného se ořechy ze sibiřských šišek aktivně dodávaly do Anglie a dalších evropských zemí a v současnosti je Sibiř největším světovým vývozcem tohoto produktu.

Odrůdy sibiřské cedrové borovice se vyskytují na Altaji, na Dálném východě, ale také v Číně, Mongolsku, Severní Americe a na Novém Zélandu. Podle mnoha vědců však platí, že čím severněji borovice rostou, tím užitečnější jsou jejich semena. Proto jsou sibiřské šišky považovány za nejcennější z hlediska obsahu užitečných látek v oříšcích.

Užitečnost borovicových ořechů
Tento parametr je dán složením, které je bohaté na důležité složky pro lidské zdraví:

vitamíny skupiny B (1, 2, 4, 7), PP, E a K;
makronutrienty - ceněné zejména pro vysoký obsah fosforu a hořčíku: 100 g jader piniových oříšků může pokrýt denní potřebu hořčíku, 200 g fosforu. Dále obsahují draslík, vápník a železo;
stopové prvky - mangan, jód, zinek, měď, křemík a další;
esenciální aminokyseliny - včetně leucinu, lysinu, methioninu, fenylalaninu, tryptofanu a dalších. Posledně jmenované jsou zodpovědné za produkci melatoninu, který zase normalizuje spánek;
polynenasycené mastné kyseliny;
třísloviny - zabraňují zánětlivým procesům a také pomáhají při odstraňování toxinů z těla.
Díky svému jedinečnému složení jsou piniové oříšky schopny uspokojit potřebu těla po lehce stravitelných bílkovinách, stejně jako po tucích a sacharidech, což je důležité zejména pro ty, kteří dodržují vegetariánskou stravu.

Piniové oříšky jsou často nazývány "elixírem mládí". Vitaminy skupiny B, které obsahují, pomáhají udržovat pokožku, vlasy a nehty v dobré kondici a ořechový olej nejen dokonale hydratuje pokožku, ale také bojuje proti dermatologickým onemocněním.

Mezi další příznivé účinky konzumace piniových oříšků odborníci na výživu zdůrazňují:

Snížení hladiny cholesterolu;
podporu imunity;
posílení kardiovaskulárního systému;
normalizaci činnosti trávicího traktu.
Zároveň se cení nejen jádra, ale i dort a skořápka ořechů, které se také hojně využívají ve farmacii.Piniové oříšky v kuchyni: chutné a užitečné kombinaceNejčastější možností využití jader cedru sibiřského v kuchyni je výroba oleje z jader.Tento produkt se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu A: je ho v něm třikrát více než v rybím oleji.Kromě toho lze olej z ořechů získávat nejen průmyslově.

Pokud se jádra oloupou a opraží na pánvi, získají nejen jasnější chuť, ale uvolní se z nich i olej. Pražené piniové oříšky se tak stanou vynikající zálivkou pro nejrůznější druhy salátů.

Rozdrcená semena se přidávají také do omáček a dresinků k rybím a masovým pokrmům.Hodí se také do italských těstovin.Z ořechové mouky, která se získá rozemletím semen, se vyrábí různé zdravé pečivo. Mohou to být koláče, dorty, sušenky, palačinky a mnoho dalších dobrot.Cedrová mouka je také hlavní složkou výživných nápojů. Nastrouhaná jádra s příjemnou borovicovou vůní a lehce trpkou chutí lze smíchat s kokosovým mlékem, kakaem nebo kávou.Při spaření ve vroucí vodě vznikne zdravý a výživný nápoj se sibiřskou příchutí.

Základní pravidla pro skladování piniových oříškůSkladovat semena sibiřské borovice lze maximálně po dobu šesti měsíců.To za předpokladu, že jádra nebyla vyjmuta ze skořápky. Pokud se rozhodnete ořechy očistit, pak počítejte s tím, že si poté zachovají své chuťové vlastnosti nejdéle po dobu tří měsíců. To, že se ořechy zkazily, poznáte podle charakteristické hořké chuti. Ta je nejjistějším znamením, že je lepší se jejich konzumace zdržet.Nejbezpečnější je skladovat loupané ořechy v hermeticky uzavřených nádobách nebo skleněných dózách, které byly předem sterilizovány.Místo by mělo být tmavé a chladné.
Můžete použít chladničku nebo mrazničku.

Před nasypáním ořechů do nádoby je třeba je osušit a ujistit se, že nedošlo k jejich poškození, které by mohlo přispět k rychlejšímu kažení.

Je důležité si uvědomit, že ořechy smíchané s jinými přísadami (např. medem, sirupem apod.) nelze skladovat delší dobu a měly by se ihned spotřebovat.

Rovněž byste neměli očekávat, že ořechy vydrží déle, pokud nejsou vyjmuty z šišky. Tato varianta je přijatelná pouze jako suvenýr. Pokud se chystáte ořechy ochutnat, měli byste je z šišky ihned vyklepat, jinak jádra rychle ztratí všechny živiny.